- Loyal
- NU3228
NU3228 Bearing | Loyal
| NU3228 interchange ISO NU3228 | |
| NU3228 cross reference ISO NU3228 | |
| NU3228 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU3228 |
| D | 250 mm |
| d | 140 mm |
| B | 88 mm |
| C | 88 mm |
| Size (mm) | 140x250x88 |
| Width (mm) | 88 |
| Bearing number | NU3228 |
| Bore Diameter (mm) | 140 |
| Outer Diameter (mm) | 250 |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



NU3228 PDF download