- Loyal
- NU3226
NU3226 Bearing | Loyal
| NU3226 interchange Loyal NU3226 | |
| NU3226 cross reference Loyal NU3226 | |
| NU3226 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU3226 |
| d | 130 mm |
| D | 230 mm |
| B | 80 mm |
| C | 80 mm |
| Fw | 156 mm |
| Weight | 14,1 Kg |
| Size (mm) | 130x230x80 |
| Width (mm) | 80 |
| Bearing number | NU3226 |
| Bore Diameter (mm) | 130 |
| Outer Diameter (mm) | 230 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2100 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 550 kN |
| Basic static load rating (C0) | 857 kN |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



NU3226 PDF download