- Loyal
- NU3226
NU3226 Bearing | Loyal
| NU3226 interchange KOYO NU3226 | |
| NU3226 cross reference KOYO NU3226 | |
| NU3226 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU3226 |
| C | 80 mm |
| d | 130 mm |
| D | 230 mm |
| B | 80 mm |
| B2 | - |
| Cu | 107 |
| Ew | - |
| d1 | - |
| B1 | - |
| Cr | 689 |
| Fw | 156 mm |
| C0r | 857 |
| r min. | 3 mm |
| Weight | 14.1 Kg |
| r(min) | 3 |
| da(min) | - |
| db(min) | 143 |
| db(max) | 151 |
| dc(min) | - |
| r1(min) | 3 |
| dd(min) | - |
| Da(max) | 217 |
| Db(max) | - |
| Db(min) | - |
| r1 min. | 3 mm |
| ra(max) | 2.5 |
| rb(max) | 2.5 |
| Oil lub. | 3200 |
| Size (mm) | 130x230x80 |
| Width (mm) | 80 |
| Grease lub. | 2100 |
| Bearing No. | NU3226 |
| Bearing number | NU3226 |
| (Refer.)Mass(kg) | 14.1 |
| Bore Diameter (mm) | 130 |
| Outer Diameter (mm) | 230 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2100 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 857 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 550 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



NU3226 PDF download