- Loyal
- NU3222
NU3222 Bearing | Loyal
| NU3222 interchange Loyal NU3222 | |
| NU3222 cross reference Loyal NU3222 | |
| NU3222 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU3222 |
| d | 110 mm |
| D | 200 mm |
| B | 69,8 mm |
| C | 69,8 mm |
| Fw | 132,5 mm |
| Weight | 9,55 Kg |
| Size (mm) | 110x200x69.8 |
| Width (mm) | 69,8 |
| Bearing number | NU3222 |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 200 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 427 kN |
| Basic static load rating (C0) | 607 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



NU3222 PDF download