- Loyal
- KB2045
KB2045 Bearing | Loyal
| KB2045 interchange NBS KB2045 | |
| KB2045 cross reference NBS KB2045 | |
| KB2045 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KB2045 |
| d | 20 mm |
| D | 32 mm |
| W | 1,6 mm |
| L | 45 mm |
| D1 | 30,3 mm |
| L1 | 31,5 mm |
| Weight | 0,091 Kg |
| Bearing number | KB2045 |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 32 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,88 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



KB2045 PDF download