- Loyal
- NK8/16M
NK8/16M Bearing | Loyal
| NK8/16M interchange JNS NK8/16M | |
| NK8/16M cross reference JNS NK8/16M | |
| NK8/16M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NK8/16M |
| D | 15 mm |
| C | 16 mm |
| Fw | 8 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,013 Kg |
| Da max. | 13 mm |
| Size (mm) | 8x15x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Bearing number | NK8/16M |
| Limiting speed | 32 000 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 8 |
| Outer Diameter (mm) | 15 |
| Basic dynamic load rating (C) | 6,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 6,7 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



NK8/16M PDF download