- Loyal
- 7018 C-UO
7018 C-UO Bearing | Loyal
| 7018 C-UO interchange Loyal 7018 C-UO | |
| 7018 C-UO cross reference Loyal 7018 C-UO | |
| 7018 C-UO Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7018 C-UO |
| D | 140 mm |
| d | 90 mm |
| a | 54,8 mm |
| B1 | 48 mm |
| Weight | 3,16 Kg |
| Size (mm) | 90x140x48 |
| Width (mm) | 48 |
| Bearing number | 7018 C-UO |
| Angle (α) | 15 ° |
| Bore Diameter (mm) | 90 |
| Outer Diameter (mm) | 140 |
| (Grease) Lubrication Speed | 5700 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 116 kN |
| Basic static load rating (C0) | 138 kN |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



7018 C-UO PDF download