- Loyal
- EE620100/620220
EE620100/620220 Bearing | Loyal
| EE620100/620220 interchange Timken EE620100/620220 | |
| EE620100/620220 cross reference Timken EE620100/620220 | |
| EE620100/620220 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | EE620100/620220 |
| C | 69,85 mm |
| r | 7,9 mm |
| d | 254 mm |
| D | 558,8 mm |
| T | 123,825 mm |
| B | 104,775 mm |
| a | 48,8 mm |
| R | 7,9 mm |
| Db | 477 mm |
| da | 308 mm |
| db | 317 mm |
| Da | 502 mm |
| Size (mm) | 254x558.8x123.825 |
| Width (mm) | 123,825 |
| Factor (K) | 0,67 |
| Factor (G1) | 1730,9 |
| Factor (Cg) | 0,0667 |
| Factor (G2) | 165,3 |
| Bearing number | EE620100/620220 |
| Bore Diameter (mm) | 254 |
| Outer Diameter (mm) | 558,8 |
| Calculation factor (e) | 0,87 |
| Basic static load rating (C0) | 2680 kN |
| Basic dynamic load rating (C1) | 1760 kN |
| Basic dynamic load rating (C90) | 457 |
| Basic dynamic load rating (Ca90) | 678 |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



EE620100/620220 PDF download