- Loyal
- 32206C
32206C Bearing | Loyal
| 32206C interchange KBC 32206C | |
| 32206C cross reference KBC 32206C | |
| 32206C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 32206C |
| D | 62 mm |
| d | 30 mm |
| T | 21.25 mm |
| B | 20 mm |
| C | 16 mm |
| a | 18.1 mm |
| Weight | 0.293 Kg |
| r1 min. | 1 mm |
| r3 min. | 1 mm |
| r4 min. | 1 mm |
| r2 min. | 1 mm |
| Size (mm) | 30x62x21.25 |
| Width (mm) | 21.25 |
| Bearing number | 32206C |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| Calculation factor (e) | 0.55 |
| Calculation factor (Y) | 1.1 |
| (Oil) Lubrication Speed | 7500 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 5600 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 50,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 59 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



32206C PDF download