- Loyal
- NK9/16
NK9/16 Bearing | Loyal
| NK9/16 interchange JNS NK9/16 | |
| NK9/16 cross reference JNS NK9/16 | |
| NK9/16 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NK9/16 |
| D | 16 mm |
| C | 16 mm |
| Fw | 9 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,0132 Kg |
| Da max. | 14 mm |
| Size (mm) | 9x16x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Bearing number | NK9/16 |
| Bore Diameter (mm) | 9 |
| Outer Diameter (mm) | 16 |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 8,2 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



NK9/16 PDF download