- Loyal
- KB1636-PP
KB1636-PP Bearing | Loyal
| KB1636-PP interchange NBS KB1636-PP | |
| KB1636-PP cross reference NBS KB1636-PP | |
| KB1636-PP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KB1636-PP |
| d | 16 mm |
| D | 26 mm |
| W | 1,3 mm |
| L | 36 mm |
| D1 | 24,9 mm |
| L1 | 24,9 mm |
| Weight | 0,055 Kg |
| Bearing number | KB1636-PP |
| Bore Diameter (mm) | 16 |
| Outer Diameter (mm) | 26 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,59 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



KB1636-PP PDF download