- Loyal
- KB1636
KB1636 Bearing | Loyal
| KB1636 interchange NBS KB1636 | |
| KB1636 cross reference NBS KB1636 | |
| KB1636 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KB1636 |
| d | 16 mm |
| D | 26 mm |
| W | 1,3 mm |
| L | 36 mm |
| D1 | 24,9 mm |
| L1 | 24,9 mm |
| Weight | 0,055 Kg |
| Bearing number | KB1636 |
| Bore Diameter (mm) | 16 |
| Outer Diameter (mm) | 26 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,59 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



KB1636 PDF download