- Loyal
- N1017RSZTP
N1017RSZTP Bearing | Loyal
| N1017RSZTP interchange NSK N1017RSZTP | |
| N1017RSZTP cross reference NSK N1017RSZTP | |
| N1017RSZTP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | N1017RSZTP |
| D | 130 mm |
| d | 85 mm |
| E | 118 mm |
| B | 22 mm |
| C | 22 mm |
| r min. | 1,1 mm |
| Weight | 0,87 Kg |
| Size (mm) | 85x118x22 |
| Width (mm) | 22 |
| Bearing number | N1017RSZTP |
| Bore Diameter (mm) | 85 |
| Outer Diameter (mm) | 118 |
| (Grease) Lubrication Speed | 8 800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 38,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 43 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



N1017RSZTP PDF download