- Loyal
- KB16-PP-AS
KB16-PP-AS Bearing | Loyal
| KB16-PP-AS interchange INA KB16-PP-AS | |
| KB16-PP-AS cross reference INA KB16-PP-AS | |
| KB16-PP-AS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KB16-PP-AS |
| L | 36 mm |
| D | 26 mm |
| Fw | 16 mm |
| Dn | 24,9 mm |
| L2 | 24,6 mm |
| N2 | 2 mm |
| BL2 | 1,3 mm |
| Weight | 0,05 Kg |
| Bearing number | KB16-PP-AS |
| Bore Diameter (mm) | 16 |
| Outer Diameter (mm) | 26 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,84 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



KB16-PP-AS PDF download