- Loyal
- NU3312
NU3312 Bearing | Loyal
| NU3312 interchange Loyal NU3312 | |
| NU3312 cross reference Loyal NU3312 | |
| NU3312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU3312 |
| d | 60 mm |
| D | 130 mm |
| B | 54 mm |
| C | 54 mm |
| Fw | 77 mm |
| Weight | 3,61 Kg |
| Size (mm) | 60x130x54 |
| Width (mm) | 54 |
| Bearing number | NU3312 |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4200 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 220 kN |
| Basic static load rating (C0) | 265 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



NU3312 PDF download