- Loyal
- NU3312
NU3312 Bearing | Loyal
| NU3312 interchange KOYO NU3312 | |
| NU3312 cross reference KOYO NU3312 | |
| NU3312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU3312 |
| C | 54 mm |
| d | 60 mm |
| D | 130 mm |
| B | 54 mm |
| B2 | - |
| Cu | 39.9 |
| Ew | - |
| d1 | - |
| B1 | - |
| Cr | 275 |
| Fw | 77 mm |
| C0r | 265 |
| r min. | 2.1 mm |
| Weight | 3.61 Kg |
| r(min) | 2.1 |
| da(min) | - |
| db(min) | 71 |
| db(max) | 75 |
| dc(min) | - |
| r1(min) | 2.1 |
| dd(min) | - |
| Da(max) | 119 |
| Db(max) | - |
| Db(min) | - |
| r1 min. | 2.1 mm |
| ra(max) | 2 |
| rb(max) | 2 |
| Oil lub. | 6300 |
| Size (mm) | 60x130x54 |
| Width (mm) | 54 |
| Grease lub. | 4200 |
| Bearing No. | NU3312 |
| Bearing number | NU3312 |
| (Refer.)Mass(kg) | 3.61 |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4200 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 265 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 220 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



NU3312 PDF download