- Loyal
- EE941206D/941950
EE941206D/941950 Bearing | Loyal
| EE941206D/941950 interchange Timken EE941206D/941950 | |
| EE941206D/941950 cross reference Timken EE941206D/941950 | |
| EE941206D/941950 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | EE941206D/941950 |
| D | 495,3 mm |
| d | 304,8 mm |
| T | 137,952 mm |
| B | 134,938 mm |
| R | 1,5 mm |
| r | 3,3 mm |
| Size (mm) | 304.8x495.3x137.952 |
| Width (mm) | 137,952 |
| Bearing number | EE941206D/941950 |
| Bore Diameter (mm) | 304,8 |
| Outer Diameter (mm) | 495,3 |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



EE941206D/941950 PDF download