- Loyal
- RF-1030
RF-1030 Bearing | Loyal
| RF-1030 interchange NMB RF-1030 | |
| RF-1030 cross reference NMB RF-1030 | |
| RF-1030 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RF-1030 |
| D | 10 mm |
| d | 3 mm |
| B | 4 mm |
| C | 4 mm |
| L | 8,2 mm |
| C1 | 1 mm |
| D1 | 11,5 mm |
| L1 | 5,08 mm |
| r min. | 0,15 mm |
| Size (mm) | 3x10x4 |
| Width (mm) | 4 |
| Bearing number | RF-1030 |
| Bore Diameter (mm) | 3 |
| Outer Diameter (mm) | 10 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,641 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



RF-1030 PDF download