- Loyal
- NKI 100/40
NKI 100/40 Bearing | Loyal
| NKI 100/40 interchange JNS NKI 100/40 | |
| NKI 100/40 cross reference JNS NKI 100/40 | |
| NKI 100/40 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NKI 100/40 |
| B | 40 mm |
| d | 100 mm |
| F | 110 mm |
| D | 130 mm |
| C | 40 mm |
| da max | 108 mm |
| Weight | 1,38 Kg |
| r min. | 1,1 mm |
| Da max. | 123,5 mm |
| da min. | 106,5 mm |
| Size (mm) | 100x130x40 |
| Width (mm) | 40 |
| Bearing number | NKI 100/40 |
| Bore Diameter (mm) | 100 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| Basic dynamic load rating (C) | 133,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 323,6 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



NKI 100/40 PDF download