- Loyal
- NKI 10/16
NKI 10/16 Bearing | Loyal
| NKI 10/16 interchange JNS NKI 10/16 | |
| NKI 10/16 cross reference JNS NKI 10/16 | |
| NKI 10/16 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NKI 10/16 |
| B | 16 mm |
| d | 10 mm |
| F | 14 mm |
| D | 22 mm |
| C | 16 mm |
| da max | 13 mm |
| Weight | 0,03 Kg |
| r min. | 0,3 mm |
| Da max. | 20 mm |
| da min. | 12 mm |
| Size (mm) | 10x22x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Bearing number | NKI 10/16 |
| Bore Diameter (mm) | 10 |
| Outer Diameter (mm) | 22 |
| Basic dynamic load rating (C) | 11,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 13,7 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



NKI 10/16 PDF download