- Loyal
- NK95/36R+IR85×95×36
NK95/36R+IR85×95×36 Bearing | Loyal
| NK95/36R+IR85×95×36 interchange NTN NK95/36R+IR85×95×36 | |
| NK95/36R+IR85×95×36 cross reference NTN NK95/36R+IR85×95×36 | |
| NK95/36R+IR85×95×36 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NK95/36R+IR85×95×36 |
| C | 36 mm |
| d | 85 mm |
| F | 95 mm |
| D | 115 mm |
| B | 36 mm |
| s | 1,5 mm |
| Weight | 1,05 Kg |
| r min. | 1 mm |
| Da max. | 110 mm |
| ra max. | 1 mm |
| da min. | 90 mm |
| Size (mm) | 85x115x36 |
| Width (mm) | 36 |
| Bearing number | NK95/36R+IR85×95×36 |
| Bore Diameter (mm) | 85 |
| Outer Diameter (mm) | 115 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2 800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 108 kN |
| Basic static load rating (C0) | 223 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



NK95/36R+IR85×95×36 PDF download