- Loyal
- RF-1560DD
RF-1560DD Bearing | Loyal
| RF-1560DD interchange NMB RF-1560DD | |
| RF-1560DD cross reference NMB RF-1560DD | |
| RF-1560DD Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RF-1560DD |
| D | 15 mm |
| d | 6 mm |
| B | 5 mm |
| C | 5 mm |
| L | 13,2 mm |
| C1 | 1,2 mm |
| D1 | 17 mm |
| L1 | 7,8 mm |
| r min. | 0,2 mm |
| Size (mm) | 6x15x5 |
| Width (mm) | 5 |
| Bearing number | RF-1560DD |
| Bore Diameter (mm) | 6 |
| Outer Diameter (mm) | 15 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,735 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



RF-1560DD PDF download