- Loyal
- RF-1350
RF-1350 Bearing | Loyal
| RF-1350 interchange NMB RF-1350 | |
| RF-1350 cross reference NMB RF-1350 | |
| RF-1350 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RF-1350 |
| D | 13 mm |
| d | 5 mm |
| B | 4 mm |
| C | 4 mm |
| L | 11,14 mm |
| C1 | 1 mm |
| D1 | 15 mm |
| L1 | 6,66 mm |
| r min. | 0,2 mm |
| Size (mm) | 5x13x4 |
| Width (mm) | 4 |
| Bearing number | RF-1350 |
| Bore Diameter (mm) | 5 |
| Outer Diameter (mm) | 13 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,074 kN |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



RF-1350 PDF download