- Loyal
- RF-1240ZZ
RF-1240ZZ Bearing | Loyal
| RF-1240ZZ interchange NMB RF-1240ZZ | |
| RF-1240ZZ cross reference NMB RF-1240ZZ | |
| RF-1240ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RF-1240ZZ |
| D | 12 mm |
| d | 4 mm |
| B | 4 mm |
| C | 4 mm |
| L | 9,99 mm |
| C1 | 1 mm |
| D1 | 13,5 mm |
| L1 | 5,62 mm |
| r min. | 0,2 mm |
| Size (mm) | 4x12x4 |
| Width (mm) | 4 |
| Bearing number | RF-1240ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 4 |
| Outer Diameter (mm) | 12 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,959 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



RF-1240ZZ PDF download