- Loyal
- 6040ZZX
6040ZZX Bearing | Loyal
| 6040ZZX interchange KOYO 6040ZZX | |
| 6040ZZX cross reference KOYO 6040ZZX | |
| 6040ZZX Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6040ZZX |
| D | 310 mm |
| d | 200 mm |
| B | 51 mm |
| C | 51 mm |
| r min. | 2,1 mm |
| Weight | 14 Kg |
| da max | 228 mm |
| Da max. | 299 mm |
| ra max. | 2 mm |
| da min. | 211 mm |
| Size (mm) | 200x310x51 |
| Width (mm) | 51 |
| Bearing number | 6040ZZX |
| Bore Diameter (mm) | 200 |
| Outer Diameter (mm) | 310 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1900 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 217 kN |
| Basic static load rating (C0) | 243 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



6040ZZX PDF download