- Loyal
- 6040Z
6040Z Bearing | Loyal
| 6040Z interchange NTN 6040Z | |
| 6040Z cross reference NTN 6040Z | |
| 6040Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6040Z |
| D | 310,000 mm |
| d | 200,000 mm |
| B | 51,000 mm |
| C | 51,000 mm |
| Size (mm) | 200x310x51 |
| Width (mm) | 51,000 |
| Bearing number | 6040Z |
| Bore Diameter (mm) | 200,000 |
| Outer Diameter (mm) | 310,000 |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



6040Z PDF download