- Loyal
- 6040M
6040M Bearing | Loyal
| 6040M interchange SNR 6040M | |
| 6040M cross reference SNR 6040M | |
| 6040M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6040M |
| D | 310,000 mm |
| d | 200,000 mm |
| B | 51,000 mm |
| C | 51,000 mm |
| Size (mm) | 200x310x51 |
| Width (mm) | 51,000 |
| Bearing number | 6040M |
| Bore Diameter (mm) | 200,000 |
| Outer Diameter (mm) | 310,000 |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



6040M PDF download