- Loyal
- 6040M
6040M Bearing | Loyal
| 6040M interchange Loyal 6040M | |
| 6040M cross reference Loyal 6040M | |
| 6040M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6040M |
| D | 310 mm |
| d | 200 mm |
| B | 51 mm |
| C | 51 mm |
| Size (mm) | 200x310x51 |
| Width (mm) | 51 |
| Bearing number | 6040M |
| Bore Diameter (mm) | 200 |
| Outer Diameter (mm) | 310 |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



6040M PDF download