- Loyal
- 6040-M
6040-M Bearing | Loyal
| 6040-M interchange NKE 6040-M | |
| 6040-M cross reference NKE 6040-M | |
| 6040-M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6040-M |
| D | 310 mm |
| d | 200 mm |
| B | 51 mm |
| C | 51 mm |
| Weight | 13,7 Kg |
| r1 min. | 2,1 mm |
| r2 min. | 2,1 mm |
| Size (mm) | 200x310x51 |
| Width (mm) | 51 |
| Bearing number | 6040-M |
| Bore Diameter (mm) | 200 |
| Outer Diameter (mm) | 310 |
| Basic dynamic load rating (C) | 218 kN |
| Basic static load rating (C0) | 243 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



6040-M PDF download