- Loyal
- 6040 ZZ
6040 ZZ Bearing | Loyal
| 6040 ZZ interchange Loyal 6040 ZZ | |
| 6040 ZZ cross reference Loyal 6040 ZZ | |
| 6040 ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6040 ZZ |
| D | 310 mm |
| d | 200 mm |
| B | 51 mm |
| C | 51 mm |
| Weight | 11,9 Kg |
| Size (mm) | 200x310x51 |
| Width (mm) | 51 |
| Bearing number | 6040 ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 200 |
| Outer Diameter (mm) | 310 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 201 kN |
| Basic static load rating (C0) | 222 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



6040 ZZ PDF download