- Loyal
- 6040 M
6040 M Bearing | Loyal
| 6040 M interchange ISB 6040 M | |
| 6040 M cross reference ISB 6040 M | |
| 6040 M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6040 M |
| D | 310 mm |
| d | 200 mm |
| B | 51 mm |
| C | 51 mm |
| Weight | 14 Kg |
| Size (mm) | 200x310x51 |
| Width (mm) | 51 |
| Bearing number | 6040 M |
| Bore Diameter (mm) | 200 |
| Outer Diameter (mm) | 310 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2754 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 211,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 240 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



6040 M PDF download