- Loyal
- 6040 M
6040 M Bearing | Loyal
| 6040 M interchange SKF 6040 M | |
| 6040 M cross reference SKF 6040 M | |
| 6040 M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6040 M |
| D | 310 mm |
| d | 200 mm |
| B | 51 mm |
| Noun | Bearing |
| Bore | 7.874 Inch | 200 Millimeter |
| UNSPSC | 31171504 |
| series: | 60 |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Inventory | 0.0 |
| Enclosure | Open |
| Size (mm) | 310x200x51 |
| Snap Ring | No |
| Width (mm) | 51 |
| bore type: | Round |
| Weight / LBS | 31.95 |
| Mass bearing | 14 kg |
| maximum rpm: | 3600 RPM |
| Inch - Metric | Metric |
| Product Group | B00308 |
| Cage Material | Brass |
| closure type: | Open |
| D1 | 274.95 mm |
| d1 | 235.1 mm |
| Keyword String | Ball |
| bore diameter: | 200 mm |
| cage material: | Brass |
| fillet radius: | 2 mm |
| overall width: | 51 mm |
| Bearing number | 6040 M |
| Limiting speed | 3600 r/min |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| finish/coating: | Uncoated |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Reference speed | 4300 r/min |
| Manufacturer URL | http://www.skf.com |
| Outside Diameter | 12.205 Inch | 310 Millimeter |
| Outer Race Width | 2.008 Inch | 51 Millimeter |
| Long Description | 200MM Bore; 310MM Outside Diameter; 51MM Outer Race Diameter; Open; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; No Internal Special Features |
| Manufacturer Name | SKF |
| outer ring width: | 51 mm |
| outside diameter: | 310 mm |
| Weight / Kilogram | 14.507 |
| precision rating: | ABEC 1 (ISO Class Normal) |
| Da max. | 300 mm |
| Bore Diameter (mm) | 310 |
| da min. | 210 mm |
| ra max. | 2 mm |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| internal clearance: | C0 |
| Outer Diameter (mm) | 200 |
| snap ring included: | Without Snap Ring |
| Da - max. | 300 mm |
| da - min. | 210 mm |
| r1,2 min. | 2.1 mm |
| ra - max. | 2 mm |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| d1 ≈ | 235.1 mm |
| row type & fill slot: | Single Row Non-Fill Slot |
| static load capacity: | 245 kN |
| D1 ≈ | 274.95 mm |
| dynamic load capacity: | 216 kN |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| Manufacturer Item Number | 6040 M |
| Internal Special Features | No |
| Basic dynamic load rating C | 216 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 216 kN |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
| Fatigue load limit Pu | 6.4 kN |
| Calculation factor kr | 0.025 |
| Calculation factor f0 | 15.6 |
| Fatigue load limit - Pu | 6.4 kN |
| Calculation factor - kr | 0.025 |
| Calculation factor - f0 | 15.6 |
| Basic static load rating C0 | 245 kN |
| Basic static load rating - C0 | 245 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



6040 M PDF download