- Loyal
- 6040
6040 Bearing | Loyal
| 6040 interchange NSK 6040 | |
| 6040 cross reference NSK 6040 | |
| 6040 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6040 |
| D | 310 mm |
| d | 200 mm |
| B | 51 mm |
| C | 51 mm |
| r | 2.1 |
| Z_ | 13 |
| B_ | 51 |
| ra | 2 |
| C0 | 226 |
| fo | 15.6 |
| D_ | 310 |
| SRE | 17.25 |
| D_a | 299 |
| DE_ | 288.338 |
| DA_ | 33.338 |
| SRI | 17.25 |
| DI_ | 221.662 |
| SREX | 0.065 |
| SREN | -0.065 |
| SBRG | 10 |
| mass | 12 |
| KBRG | 6101 |
| Noun | Bearing |
| SRIX | 0.065 |
| SRIN | -0.065 |
| Bore | 7.874 Inch | 200 Millimeter |
| bomp | 0 |
| yobi | 6040 |
| SDM_ | 255 |
| Weight | 12 Kg |
| C_conv | 207000 |
| da max | 231.5 |
| LangID | 1 |
| UNSPSC | 31171504 |
| da min | 211 |
| ALPHA_ | 0 |
| r min. | 2,1 mm |
| Da max. | 293 mm |
| ra max. | 2 mm |
| GRS rpm | 1900 |
| hidYobi | 6040 |
| da min. | 220 mm |
| Oil rpm | 2200 |
| hidTable | ecat_NSRDGB |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Size (mm) | 200x310x51 |
| Snap Ring | No |
| Enclosure | Open |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 51 |
| Prod_Type3 | DGBB_SR_OT |
| Weight / LBS | 26.46 |
| Inch - Metric | Metric |
| Product Group | B00308 |
| Cage Material | Steel |
| Bearing number | 6040 |
| Keyword String | Ball |
| Other Features | Deep Groove |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Long Description | 200MM Bore; 310MM Outside Diameter; 51MM Outer Race Width; Open; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; No Internal Special Features; C0-Medium Internal Clearance; Steel Cage |
| Outside Diameter | 12.205 Inch | 310 Millimeter |
| Manufacturer URL | http://www.nskamericas.com |
| Inner Race Width | 0 Inch | 0 Millimeter |
| Outer Race Width | 2.008 Inch | 51 Millimeter |
| Weight / Kilogram | 12.5 |
| Manufacturer Name | NSK |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 200 |
| Outer Diameter (mm) | 310 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| Internal Special Features | No |
| Basic static load rating (C0) | 226 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 207 kN |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



6040 PDF download