- Loyal
- 6040
6040 Bearing | Loyal
| 6040 interchange KOYO 6040 | |
| 6040 cross reference KOYO 6040 | |
| 6040 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6040 |
| D | 310 mm |
| d | 200 mm |
| B | 51 mm |
| C | 51 mm |
| Cu | 11.3 |
| Cr | 272 |
| f0 | 15.6 |
| C0r | 243 |
| Weight | 14 Kg |
| r(min) | 2.1 |
| r min. | 2,1 mm |
| da(min) | 211 |
| Da max. | 299 mm |
| ra max. | 2 mm |
| da min. | 211 mm |
| Da(max) | 299 |
| ra(max) | 2 |
| Oil lub. | 2300 |
| Size (mm) | 200x310x51 |
| Width (mm) | 51 |
| Grease lub. | 1900 |
| Bearing No. | 6040 |
| Bearing number | 6040 |
| (Refer.)Mass(kg) | 14.0 |
| Bore Diameter (mm) | 200 |
| Outer Diameter (mm) | 310 |
| (Oil) Lubrication Speed | 2300 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 1900 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 217 kN |
| Basic static load rating (C0) | 243 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



6040 PDF download