- Loyal
- 6040
6040 Bearing | Loyal
| 6040 interchange Loyal 6040 | |
| 6040 cross reference Loyal 6040 | |
| 6040 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6040 |
| D | 310 mm |
| d | 200 mm |
| B | 51 mm |
| C | 51 mm |
| Weight | 14 Kg |
| Size (mm) | 200x310x51 |
| Width (mm) | 51 |
| Bearing number | 6040 |
| Bore Diameter (mm) | 200 |
| Outer Diameter (mm) | 310 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 216 kN |
| Basic static load rating (C0) | 245 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



6040 PDF download