- Loyal
- 6040
6040 Bearing | Loyal
| 6040 interchange SKF 6040 | |
| 6040 cross reference SKF 6040 | |
| 6040 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6040 |
| D | 310 mm |
| d | 200 mm |
| B | 51 mm |
| Size (mm) | 310x200x51 |
| Width (mm) | 51 |
| Mass bearing | 12.3 kg |
| D1 | 274.95 mm |
| d1 | 235.1 mm |
| Limiting speed | 2800 r/min |
| Bearing number | 6040 |
| Reference speed | 4300 r/min |
| ra max. | 2 mm |
| Da max. | 300 mm |
| da min. | 210 mm |
| Bore Diameter (mm) | 310 |
| Outer Diameter (mm) | 200 |
| Da - max. | 300 mm |
| r1,2 min. | 2.1 mm |
| da - min. | 210 mm |
| ra - max. | 2 mm |
| d1 ≈ | 235.1 mm |
| D1 ≈ | 274.95 mm |
| Basic dynamic load rating C | 216 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 216 kN |
| Fatigue load limit Pu | 6.4 kN |
| Calculation factor kr | 0.025 |
| Calculation factor f0 | 15.6 |
| Calculation factor - f0 | 15.6 |
| Calculation factor - kr | 0.025 |
| Fatigue load limit - Pu | 6.4 kN |
| Basic static load rating C0 | 245 kN |
| Basic static load rating - C0 | 245 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



6040 PDF download