- Loyal
- NKI 32/20
NKI 32/20 Bearing | Loyal
| NKI 32/20 interchange JNS NKI 32/20 | |
| NKI 32/20 cross reference JNS NKI 32/20 | |
| NKI 32/20 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NKI 32/20 |
| B | 20 mm |
| d | 32 mm |
| F | 37 mm |
| D | 47 mm |
| C | 20 mm |
| da max | 36 mm |
| Weight | 0,121 Kg |
| r min. | 0,3 mm |
| Da max. | 45 mm |
| da min. | 34 mm |
| Size (mm) | 32x47x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | NKI 32/20 |
| Bore Diameter (mm) | 32 |
| Outer Diameter (mm) | 47 |
| Basic dynamic load rating (C) | 28,2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 50,1 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



NKI 32/20 PDF download