- Loyal
- NKI 25/20
NKI 25/20 Bearing | Loyal
| NKI 25/20 interchange JNS NKI 25/20 | |
| NKI 25/20 cross reference JNS NKI 25/20 | |
| NKI 25/20 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NKI 25/20 |
| B | 20 mm |
| d | 25 mm |
| F | 29 mm |
| D | 38 mm |
| C | 20 mm |
| da max | 28 mm |
| Weight | 0,082 Kg |
| r min. | 0,3 mm |
| Da max. | 36 mm |
| da min. | 27 mm |
| Size (mm) | 25x38x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | NKI 25/20 |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 38 |
| Basic dynamic load rating (C) | 21,6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 37,2 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



NKI 25/20 PDF download