- Loyal
- RI-4
RI-4 Bearing | Loyal
| RI-4 interchange NMB RI-4 | |
| RI-4 cross reference NMB RI-4 | |
| RI-4 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RI-4 |
| D | 6,35 mm |
| d | 1,984 mm |
| B | 2,38 mm |
| C | 2,38 mm |
| L | 0,193 mm |
| L1 | 0,122 mm |
| r min. | 0,08 mm |
| Size (mm) | 1.984x6.35x2.38 |
| Width (mm) | 2,38 |
| Bearing number | RI-4 |
| Bore Diameter (mm) | 1,984 |
| Outer Diameter (mm) | 6,35 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,33 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



RI-4 PDF download