- Loyal
- RI-3
RI-3 Bearing | Loyal
| RI-3 interchange NMB RI-3 | |
| RI-3 cross reference NMB RI-3 | |
| RI-3 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RI-3 |
| D | 4,762 mm |
| d | 1,397 mm |
| B | 1,984 mm |
| C | 1,984 mm |
| L | 0,158 mm |
| L1 | 0,093 mm |
| r min. | 0,08 mm |
| Size (mm) | 1.397x4.762x1.984 |
| Width (mm) | 1,984 |
| Bearing number | RI-3 |
| Bore Diameter (mm) | 1,397 |
| Outer Diameter (mm) | 4,762 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,264 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



RI-3 PDF download