- Loyal
- RI-2X2
RI-2X2 Bearing | Loyal
| RI-2X2 interchange NMB RI-2X2 | |
| RI-2X2 cross reference NMB RI-2X2 | |
| RI-2X2 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RI-2X2 |
| D | 3,175 mm |
| d | 1,016 mm |
| B | 1,191 mm |
| C | 1,191 mm |
| L | 0,101 mm |
| L1 | 0,065 mm |
| r min. | 0,08 mm |
| Size (mm) | 1.016x3.175x1.191 |
| Width (mm) | 1,191 |
| Bearing number | RI-2X2 |
| Bore Diameter (mm) | 1,016 |
| Outer Diameter (mm) | 3,175 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,106 kN |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



RI-2X2 PDF download