- Loyal
- RI-1812KK
RI-1812KK Bearing | Loyal
| RI-1812KK interchange NMB RI-1812KK | |
| RI-1812KK cross reference NMB RI-1812KK | |
| RI-1812KK Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RI-1812KK |
| D | 28,575 mm |
| d | 12,7 mm |
| B | 7,938 mm |
| C | 7,938 mm |
| L | 0,989 mm |
| L1 | 0,63 mm |
| r min. | 0,41 mm |
| Size (mm) | 12.7x28.575x7.938 |
| Width (mm) | 7,938 |
| Bearing number | RI-1812KK |
| Bore Diameter (mm) | 12,7 |
| Outer Diameter (mm) | 28,575 |
| Basic dynamic load rating (C) | 5,113 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



RI-1812KK PDF download