- Loyal
- NKI 40/20
NKI 40/20 Bearing | Loyal
| NKI 40/20 interchange JNS NKI 40/20 | |
| NKI 40/20 cross reference JNS NKI 40/20 | |
| NKI 40/20 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NKI 40/20 |
| B | 20 mm |
| d | 40 mm |
| F | 45 mm |
| D | 55 mm |
| C | 20 mm |
| da max | 44 mm |
| Weight | 0,143 Kg |
| r min. | 0,3 mm |
| Da max. | 53 mm |
| da min. | 42 mm |
| Size (mm) | 40x55x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | NKI 40/20 |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 55 |
| Basic dynamic load rating (C) | 31,1 kN |
| Basic static load rating (C0) | 60,1 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



NKI 40/20 PDF download