- Loyal
- RI-6632
RI-6632 Bearing | Loyal
| RI-6632 interchange NMB RI-6632 | |
| RI-6632 cross reference NMB RI-6632 | |
| RI-6632 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RI-6632 |
| D | 9,525 mm |
| d | 4,762 mm |
| B | 3,175 mm |
| C | 3,175 mm |
| L | 0,343 mm |
| L1 | 0,235 mm |
| r min. | 0,08 mm |
| Size (mm) | 4.762x9.525x3.175 |
| Width (mm) | 3,175 |
| Bearing number | RI-6632 |
| Bore Diameter (mm) | 4,762 |
| Outer Diameter (mm) | 9,525 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,712 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



RI-6632 PDF download