- Loyal
- RI-614
RI-614 Bearing | Loyal
| RI-614 interchange NMB RI-614 | |
| RI-614 cross reference NMB RI-614 | |
| RI-614 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RI-614 |
| D | 9,525 mm |
| d | 6,35 mm |
| B | 3,175 mm |
| C | 3,175 mm |
| L | 0,34 mm |
| L1 | 0,285 mm |
| r min. | 0,08 mm |
| Size (mm) | 6.35x9.525x3.175 |
| Width (mm) | 3,175 |
| Bearing number | RI-614 |
| Bore Diameter (mm) | 6,35 |
| Outer Diameter (mm) | 9,525 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,417 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



RI-614 PDF download