- Loyal
- NKI 50/35
NKI 50/35 Bearing | Loyal
| NKI 50/35 interchange JNS NKI 50/35 | |
| NKI 50/35 cross reference JNS NKI 50/35 | |
| NKI 50/35 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NKI 50/35 |
| B | 35 mm |
| d | 50 mm |
| F | 55 mm |
| D | 68 mm |
| C | 35 mm |
| da max | 54,5 mm |
| Weight | 0,365 Kg |
| r min. | 0,6 mm |
| Da max. | 64 mm |
| da min. | 54 mm |
| Size (mm) | 50x68x35 |
| Width (mm) | 35 |
| Bearing number | NKI 50/35 |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Outer Diameter (mm) | 68 |
| Basic dynamic load rating (C) | 61,3 kN |
| Basic static load rating (C0) | 138,3 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



NKI 50/35 PDF download