- Loyal
- RIF-518ZZ
RIF-518ZZ Bearing | Loyal
| RIF-518ZZ interchange NMB RIF-518ZZ | |
| RIF-518ZZ cross reference NMB RIF-518ZZ | |
| RIF-518ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RIF-518ZZ |
| D | 7,938 mm |
| d | 3,175 mm |
| B | 3,571 mm |
| C | 3,571 mm |
| L | 0,283 mm |
| C1 | 0,79 mm |
| D1 | 9,12 mm |
| L1 | 0,173 mm |
| r min. | 0,08 mm |
| Size (mm) | 3.175x7.938x3.571 |
| Width (mm) | 3,571 |
| Bearing number | RIF-518ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 3,175 |
| Outer Diameter (mm) | 7,938 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,563 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



RIF-518ZZ PDF download