- Loyal
- RIF-418ZZ
RIF-418ZZ Bearing | Loyal
| RIF-418ZZ interchange NMB RIF-418ZZ | |
| RIF-418ZZ cross reference NMB RIF-418ZZ | |
| RIF-418ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RIF-418ZZ |
| D | 6,35 mm |
| d | 3,175 mm |
| B | 2,779 mm |
| C | 2,779 mm |
| L | 0,23 mm |
| C1 | 0,79 mm |
| D1 | 7,52 mm |
| L1 | 0,161 mm |
| r min. | 0,08 mm |
| Size (mm) | 3.175x6.35x2.779 |
| Width (mm) | 2,779 |
| Bearing number | RIF-418ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 3,175 |
| Outer Diameter (mm) | 6,35 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,285 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



RIF-418ZZ PDF download