- Loyal
- RIF-3ZZ
RIF-3ZZ Bearing | Loyal
| RIF-3ZZ interchange NMB RIF-3ZZ | |
| RIF-3ZZ cross reference NMB RIF-3ZZ | |
| RIF-3ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RIF-3ZZ |
| D | 4,762 mm |
| d | 1,397 mm |
| B | 2,779 mm |
| C | 2,779 mm |
| L | 0,169 mm |
| C1 | 0,79 mm |
| D1 | 5,94 mm |
| L1 | 0,093 mm |
| r min. | 0,08 mm |
| Size (mm) | 1.397x4.762x2.779 |
| Width (mm) | 2,779 |
| Bearing number | RIF-3ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 1,397 |
| Outer Diameter (mm) | 4,762 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,264 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



RIF-3ZZ PDF download