- Loyal
- NKI 7/12M
NKI 7/12M Bearing | Loyal
| NKI 7/12M interchange JNS NKI 7/12M | |
| NKI 7/12M cross reference JNS NKI 7/12M | |
| NKI 7/12M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NKI 7/12M |
| C | 12 mm |
| d | 7 mm |
| F | 10 mm |
| D | 17 mm |
| B | 12 mm |
| da max | 9,7 mm |
| Weight | 0,0143 Kg |
| r min. | 0,3 mm |
| Da max. | 15 mm |
| da min. | 9 mm |
| Size (mm) | 7x17x12 |
| Width (mm) | 12 |
| Bearing number | NKI 7/12M |
| Limiting speed | 28 000 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 7 |
| Outer Diameter (mm) | 17 |
| Basic dynamic load rating (C) | 5,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 5,5 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



NKI 7/12M PDF download